Google, Geleceğin Teknolojisi Web3 Geliştirmeleri İçin Ekip Kuruyor

 

Web3 kavramına Google gibi büyük teknoloji firmalarının ilgisi artıyor. 

Son zamanlarda kripto paralar ile de uğraşan kişilerin sık sık duyduğu Web3 kavramı, Blockchain, Metaverse ve NFT gibi hayatımıza yeni giren teknolojilerden bir tanesidir.

Bigtech yani büyük teknoloji firmaları bu alanlara ağırlık vermekteler ve Google sadece Web3 geliştirmeleri için bir ekip kurmaya başladı bile.

Google Cloud yöneticisi Amit Zavery, müşterilerin çok fazla talebinin olduğunu; bu yüzden de bu konunun muazzam bir potansiyele sahip olduğunu aktardı.

Web3, bir merkezi olmayan; yani merkeziyetsiz blok zincirine dayalı internet anlamına geliyor.

İlk olarak 2020 ve 2021 yıllarında yüksek profilli teknoloji firmalarının yatırımları ve yönelimleri ile popülerlik kazanmıştır.

Genellikle 1999 yılında Tim Berners-Lee tarafından oluşturulan Web 3.0 olarak lanse edilen semantik web kavramıyla karıştırılmaktadır. Farklı olduğunu belirtmekte fayda var.

Web3 merkezi olmayan internet fikrinden ortaya çıkmıştır. Çoğunlukla büyük miktarda veri sahibi ve küçük gruplar halindeki büyük teknoloji şirketlerinin kontrolünde olan Web 2.0 ile karşılaştırılmaktadır.

Web3 projelerinin çoğu kripto para birimleri ve NFT’ler gibi blok zincir teknolojisine dayanmaktadır. Bunun dışında DAO ve DeFi gibi kavramlarla da ilişkilidir.

Teknoloji dünyasında Web3 kavramını iyi karşılayanlar da olmuştur, ilgilenmeyenler de fakat bu kavramların hangilerinin hayatımızı doğrudan değiştireceği zaman içerisinde ortaya çıkacaktır.

Teknoloji devrimleri kaçınılmazdır.

Web3 teknolojisiyle yakından ilgilenenler için araştırılabilecek proje: Flux

Yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir